Ékszerek, amik nevet viselnek


Az Egy Gyűrű

Aranyból készült karika, amelynek változott a fénye, a súlya és a nagysága is aktivitása erősödésével vagy csökkenésével.
Elmondhatjuk, hogy önálló akarattal és ravaszsággal bíró"lényként" létezett és célja a gazdájával való egyesülés volt, amely Szauront legyőzhetetlenné tette volna, ugyanis Szauron gonosz erejének java a gyűrűbe volt zárva.
Tündebetűkkel, de "mordori fekete beszédül" van felirat rávésve kívül és belül is, ami a gazdájától elválasztva idővel teljesen elhalványodott végül eltűnt róla. Csak a tűz hozta újra elő.
A Fekete Föld szavait leírni a durvasága miatt nem tudták, ezért is írták a szöveget tündebetűkkel
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg 
thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul!
A Hatalom Gyűrűinek sötét története van.


Nenya, Narya, Vilya

A Másodkorban Szauron Annatar, az Ajándékok Ura, vagy Artano, a Kovácsmester néven megkörnyékezte a tündéket, de azok Celebrimbor kivételével, aki maga is híres kézműves volt, elutasították.
Celebrimbor egymaga készítette a három tündegyűrűt, Szauronnal a hetet és a kilencet, a törpökét és az emberekét. Amikor Celebrimbor rájött, hogy Szauron elkészítette az "Egy Gyűrűt Mind Fölött" és ezáltal irányítása alá akarja vonni a tündéket is, a Hármat Galadrielnek, Círdannak és Gil-Galadnak adta, mert ő maga nem volt képes műveit elpusztítani. Ők elrejtették Nenyát, a mithrilből készült gyémátgyűrűt, melynek eleme a Víz, Naryát, a rubintköves gyűrűt, eleme a Tűz, és a legnagyobb hatalmú Vilyát, a zafírköves gyűrűt, melynek eleme a Levegővolt.
A Tűz Gyűrűjét később Círdan az utolsóként Középföldére érkező istárnak, Gandalfnak adta, hogy tüzet szítson a szívekben a Sötétség elleni harcra, s maga ne veszítse el az erejét.
A Levegő Gyűrűjét Gil-Galad a halála előtt  Elrondnak adta át.

A törpök illetve az emberek gyűrűinek nem volt nevük.

 Durin gyűrűje

Egy törpgyűrűt azonban mégis látni lehetett, Durin gyűrűjét, amit Thrór, majd Thráin viselt. Thráin eltűnésekor a gyűrűjének is nyoma veszett, valószínűleg Sauron megszerezte.


Barahír gyűrűje

Legendás ékszer az Első korból. A nolda Finrod Felagund ajándékozta a Beor házából való tündebarát embernek, Barahírnak a Dagor Bragollach (Hirtelen Lángok Csatája) idején, amiért embereivel megmentette az életét, és örök baráti szövetséget fogadtak egymásnak. Ezzel a gyűrűvel jutott Barahír fia, Beren Finrod elé a Rejtett városba, hogy a segítségét kérje. (A szilmarilok)
A Harmadkorban Aragorn viselte. Völgyzugolyban felnevelkedve húszévesen kapta meg Elrondtól, mint a númenori királyi házzal való rokonság jelképét.




Lórien levelei

A mallorn "aranyfa" levelét formázó ékszert a Gyűrűszövetség tagjai kapták ajándékba Lothlórien tündéitől. Mindnyájan a köpenyüket összefogó brossként viselték.
A mallornfa csak Lóthlórienben élt, ezért is nevezték olykor Arany Erdőnek. Ezekre a hatalmas fákra építették csarnokaikat, házaikat, a levele zöld-arany volt, ebbe csomagolták a a tündék a lembast, a különleges útikenyeret, amelyet csak a királyné süthetett. A levél megóvta a romlástól. Az egyetlen mallorn, amely Lóthlórien határán kívül nőtt, a Megyében, Hobbitfalván volt. A magját Samu kapta ajándékba Galadrieltől a Gyűrűszövetség indulásakor.
A mallorn tövében virágzott a Tündehonból származó elanor, az aranysárga ötszirmú csillagvirág és a lissuin, amelynek illata megnyugtatta a szívet. Samu Frodó tanácsára első lányát Elanornak nevezte el.



Esticsillag 

Arwen Undómiel viseli az ékszert, amely nemcsak viselőjének szépségét, hanem halhatatlanságát is jelképezi.
Amikor szerelmének, a halandó Aragornnak ajándékozza, hogy viselje a sötétséggel vívott harcában, akkor az ékszerrel együtt a szívét és az életét is a kezébe helyezi.





Gondor Koronája

Ősi korona, amelyet utoljára Earnur, Anárion házának utolsó királya viselt. A Fellegvár őreinek sisakjára emlékeztetett. Ezüstből készített tengeri madár szárnyak díszítették a négy oldalát, mert ez volt a tengeren túlról jött királyok címere.
"Et Earello Endorenna utúlien. Sinome maruvan ar Hildinyar tenn' Ambar-metta!"
  A Nagy Tengerről Középföldére értem. Itt lészen lakóhelyem, nékem és utódaimnak, az Idők végezetéig.
Aragorn a koronázásakor megismételte Elendil szavait, aki a szelek szárnyán érkezett Númenor pusztulása után a partra.


Arken kő

Ez a hatalmas ékkő, a Hegy Szíve valójában nem volt ékszer. Erebor törpkirályának Thrórnak a trónja fölött díszlett egészen Szmaug, a sárkány eljöveteléig, amikor az elfoglalta Erebort és rátelepedett a törpök kincsére.
Az Arken kőnek értékét igazán az adta, hogy megtalálásakor Thrór elnevezte a Királyok Kövének, és uralkodása kinyilatkoztatásának tartotta. Mindenkori birtokosát olyan hatalommal ruházta fel, amely a törpök hét törzsét szövetségbe fogta, és előtte más királyoknak is hódolni kellett. Ezért kereste a követ Tölgypajzsos Thorin, Thrór unokája, és vitte magával Zsákos Bilbót, a hobbitot, hogy kicsenje a sárkány alól. Thorint a kővel a mellén temették el az Öt Sereg Csatája után.

Lasgalen ékkövei, nyaklánca

Sok szó nem esik ezekről a tiszta fényű kristályokról, vagy a belőlük álló nyakláncról, a neve mégis fennmaradt. A törpök és tündék közötti ősi viszály egyik forrása ugyanis ékszerek birtoklásából eredt.
Eryn Galen azaz a Nagy Zölderdő  Sauron eljövetelekor vált sötét Bakacsinerdővé majd a bukása után, amikor Galadriel lerombolta a Bakacsinerdő déli részén álló gonosz erődöt, Dol-Guldurt, Thranduil és Celeborn ismét Eryn Lasgalennek nevezte el a Harmadkorban.

Lasgalen fehér ékkövei
A hagyomány szerint az ékkövek a Bakacsinerdő északi részének sinda királyát, Thranduilt illette, Erebor törpkirálya szerint viszont éppen az ellenkezője volt igaz, a kövek a törpöké voltak. Ez az ellentét mélyítette el Thranduil és Thorin ellenséges viszonyát is, ami amúgy sem volt soha felhőtlen a kép nép között.
"Az ősidőkben háborúkat vívtak a törpökkel, akiket azzal vádoltak, hogy ellopták a kincsüket. Meg kell mondanunk, hogy a törpök erről másképp számoltak be, állítva, hogy ők csak azt vették el, ami járt nekik, mert a tünde-király alkut kötött velük nyers aranya és ezüstje megformázására, ám utóbb nem akart fizetni érte." A nyakláncot, vagy tiszta fényű ékköveket amellett, hogy meseszépek voltak Thranduil az örökségének tartotta. " A tündék azért vágynak annyira a fehér, csillagfényű ékkövekre mert emlékeztetik őket azokra az időkre, amikor még nem volt sem Nap sem Hold és a csillagfényes éjszakában jártak Beleriand erdeiben." Ilyesmiről beszélt A hobbit című filmben Tauriel is Kilinek a Mereth-en-Gilith ünneppel kapcsolatban.
Más híresztelések szerint Thranduil a feleségének készíttetett nyakéket, ami nem ért célba. A királynét megölték az orkok, a Lasgalen pedig Thrór kincstárában maradt a fizetség fejében. Csak ezért a nyakláncért vagy kövekért volt hajlandó Thranduil tündéivel együtt az Öt Sereg Csatájában részt venni, vissza akarta szerezni a tulajdonát.
A Lasgalen kövek vagy nyakék talányos történetét sokan és sok helyen sokféleképpen boncolgatják.
(pl:Tolkien-fórumok )

Nauglamír nyakék

Egyik filmhez sem kapcsolódik, csak a könyvekben megjelent történetekhez ez a híres ékszer.  A nevében benne van, hogy ezt is törpök, azaz naugrik készítették még abban az időben amikor jó viszonyban voltak a tündékkel. A csodálatos remekmű Thingol király tulajdonába került, aki arra kérte őket, hogy foglalják bele az ékszerbe azt a szilmarilt, amelyet Beren és Lúthien szerzett vissza az Első Sötét Nagyúr koronájából, s amelybe Halhatatlanföld két fájának fényét gyűjtötte bele és így őrizte meg Fëanor, a legnagyobb és leghírhedtebb nolda (de ez egy egészen más történet).
Az ékszer számtalan drágakőből és sok nemesfémből készült, mégis súlytalanul simult viselője nyakára.  A törpök elmondása szerint, mint saját művüket el akarták vinni, de tünde nagykirályt elcsábította a szépsége és nem akarta nekik odaadni, Thingol azonban a törpök lelke mélyére látott és tudta, hogy valójában a szimarilra vágynak, gőgösen viselkedett velük, mire a törpök megölték. Tettüket bosszú követte.
( A képen a kanadai Ted Nasmith, a Tolkien világ egyik legnagyobb illusztrátor művészének eredeti rajza látható. http://www.tednasmith.com/)


Elessar -  Tündekő

Egy zöld drágakő neve volt. A legendák szerint egy, esetleg kettő ilyen mesés kő létezett, a keletkezésükre vonatkozó történetek ellentmondóak. A filmekben nincs igazán kiemelve, a könyvben és a Befejezetlen regékben részletesebben van bemutatva.
Az Elessar, vagy legalábbis közülük az első, Gondolinban készült az Első Korban. Egy Enerdhil nevű ékkőfaragó készítette, aki mindenekfelett szerette a természetet. Elhatározta, hogy olyan ékkövet készít, amely zöld, mint a fák levele és fénye a Napé. Rajta keresztül minden ismét hibátlannak látszott, s aki a kezébe fogta, gyógyító erőt kapott általa. Enerdhil Idrilnek ajándékozta, aki a keblén hordozta, így az Elessar megmenekült Gondolin pusztulásakor. Amikor hajóra szállt, Idril a fiának Eärendilnek ajándékozta, s így, amikor Eärendil hosszú útra indult és többé nem tért vissza Ardára, az Elessar elveszett.
Később, a Harmadkorban az istárok érkezésekor Gandalf – azaz Olórin, a maia – beszélt Galadriellel, a száműzött nolda úrnővel, és elhozta neki Eärendil kövét, mert Yavanna és a valák nem feledkeztek Ardáról, és azt kívánták, hogy a kő által őrizze meg az elmúlástól és tegye virágzóvá Lothlórient addig, míg nem jön valaki, aki az Elessar nevet viseli.
A második Tündekőhöz szintén Galadriel neve kapcsolódik, mivel készítője Fëanor unokája, Celebrimbor volt, a három tündegyűrű készítője. Előbb a zöld követ készítette el, hogy bebizonyítsa, van olyan mester az ékkőfaragásban és ékszerek készítésében, ha nem jobb, mint Enerdhil. A második Elessar is csodálatos lett, talán a fénye volt kisebb, mint elődjének, hiszen a Nap ereje addigra már csökkent valamelyest. Mivel Celebrimbor szerelmes volt Galadrielbe, neki ajándékozta a Tündekövet egy kiterjesztett szárnyú sas foglalatba illesztve.
Amikor Galadriel viselni kezdte a Nenyát, úgy gondolta, hogy neki a tündegyűrű hatalma is elég lesz, és a Tündekövet a lányának Celebríannak, ő pedig Arwennek adta.
Hogy melyik kő, és melyik úton került végül Aragorn kezébe, nem tudni, mert adhatta Arwen, de egy másik történet arról szól, hogy magától Galadrieltől kapta a Gyűrűszövetségnek adott ajándékaként és adan-elda házasságukba való beleegyezése jeléül.
Akármelyik úton is került a jóslatban szereplő tulajdonoshoz, Aragorn később mindig viselte, és királyi nevéül választotta. Így lett koronázásakor a neve Elessar Telcontar, az Egyesített Királyság és a Negyedkor első uralkodója.

Elrond - by Magali Villeneuve
Annúminasi jogar

A númenori uralkodói jelvények egyike, amelyet Elrond őrzött. Egy ezüstből való pálca volt, a legrégebbinek mondták, amelyet emberkéz alkotott Középföldén.
Aragorn akkor kapta meg, amikor az Egyesített Királyság uralkodójává koronázták.








1 megjegyzés:

Olgerd írta...

Érdekes volt, szép munka👍