Fegyverek, amik nevet viselnek

Narsil

Az Első Korban Telchar, a híres törp-kovács készítette. A név quenya eredetű. A nar (jelentése tűz) és a thil (jelentése fehér fény) szavakból áll. 
A Második Korban Elendil tulajdona volt, aki Barad-Dur ostromakor elesett a Szauronnal vívott összecsapásban. A könyv szerint Elendil alatt tört ketté a kard, a filmben Szauron lépett rá, miután a király kezéből kiesett.
A markolatot a fia, Isildur kapta fel, és a megmaradt pengedarabbal levágta Szauron ujját a Gyűrűvel együtt. Szauron ezzel elvesztette az erejét, és egy időre vereséget szenvedett.
A Narsil darabjait Völgyzugolyban ereklyeként őrizték hosszú ideig, akkor Elrond újjákovácsoltatta, miután Elendil örököse színre lépett. Ugyanis csak a király törvényes örököse kezében volt a kard mindarra képes, amire rendeltetett, a sötétség legyőzésére.


– a kard markolatának felirata
Narsil essenya, macil meletya;
Telchar carnéron Navrotessë

Narsil a nevem, erős kard vagyok;
Telchar készített Nogrodban.







Narsil bevégezte a feladatát, de a pengének fel kellett támadnia. A Szauron ellen vívott háború nem ért véget.

Andúril, a Nyugat Lángja  

Völgyzugolyban  összeillesztették Narsil ereklyeként őrzött darabjait, és a kard újjászületve teljesítette be a jövendölést, harcba indult Aragorn kezében. Ekkortól Andúril, Nyugat Lángja lett a neve.

Anar
Nanye Andúril i né Narsil i macil Elendilo.
Lercuvanten i móli Mordoreo.
Isil
                                                    Nap
                      Andúril vagyok, aki valaha Narsil volt, Elendil kardja.
                                                                                   Mordor rabszolgái megfutamodnak előlem.
                                                                                                         Hold



"A hamvakból új tűz éled, 
árnyból fénysugár tör elő, 
egy lesz újra a kettétört penge 
s király lesz a koronátlan fő! "

Aragorn az Andúrillal szólítja harcba a Holtak Ösvényének szellemhadseregét , akiket hűtlenségük miatt átok sújtott, és a kardot felmutató királynak teljesítve esküjüket megváltást nyernek.




Aeglos

A filmtrilógia elején csak néhány pillanatig villan fel ez a majd három méteres lándzsa, hosszú, visszahajló éles pengével a végén - szinte már inkább kard mint lándzsa -  Gil-galad nolda nagykirály kezében az Utolsó Szövetség háborújában. Aeglos jelentése "hótövis".
Gil-galad őrizte a három tündegyűrű egyikét, Vilyát, a Lég gyűrűjét is.
Halála előtt sorsát megérezve a gyűrűt átadta tábornokának Elrondnak, aki elrejtette azt, Aeglost pedig Elendil Kettétört pengéje, a Narsil darabjai mellett megőrizte ereklyeként.
Felirata:


Gil-galad ech vaegannen matha
Aith heleg nin i orch gostatha
Nin cíniel na nguruthos
                                Hon ess nin istatha:
                                      Aeglos




Hadhafang

Arwen kardja. Régebben Idril Celebrindalé volt.


Aen estar Hadhafang i chathol hen, 
than arod dan i thang dan i thang an i arwen, 
Idril i hel en aran Gond Dolen.

Tömegvágónak hívják ezt a pallos pengét,
védekezés az ellenséggel szemben egy nemes hölgynek,
Idril-nek, a király lányának.





Glamdring, az Ellenség Pörölye


Híres, nagy múltú, sok harcot megért fegyver, Gandalf kardja. Turgon, Gondolin királya számára készült, majd a bukás után 6000 évre eltűnt. Gandalf, Zsákos Bilbó és a tizenhárom törp Ereborba tartó útja során került elő egy troll-vacokból. Gandalf ettől kezdve gyakran harcolt ezzel. Kétkezes kard volt, de a mágus egy kézzel is jól forgatta. A legenda szerint különleges tulajdonságai voltak, pl. a rávésett varázsige révén sérthetetlenné tette a kardot tartó kezet, és tünde penge lévén hideg fénnyel világított, ha ork volt a közelben.

Pengéjének felirata:


Turgon aran Gondolin tortha, Gar a matha i vegil Glamdring ,
Gud Daeheloth, Dam an Glamhoth


Turgon, Gondolin királya viseli, ő forgatja Glamdringot,
Morgoth birodalmának ellenségét, az orkok pörölyét.


Orcrist, a Koboldhasító

Glamdring "testvére". Ugyanakkor, ugyanonnan került elő. Szintén gondolini tündepenge, valószínűleg Turgon egyik vezéréé volt, ezt Elrond is megerősítette, amikor a két kardot felismerte.
Thorin használta egészen addig, amíg a Bakacsinerdőben foglyul nem ejtették őket az erdőtündék, és elkobozták a fegyvereiket.
A filmben akkortól Legolas használta egészen az Öt Sereg Csatájáig. Akkor visszaadta Thorinnak, és végül a törpkirályt az Orcristtel temették el.





Fullánk

Ugyanonnan került elő, mint Glamdring és Orcrist. Neve nem volt, Bilbó később, a bakacsinerdei pókok elleni harc után adta neki a Fullánk nevet.
Balin törp szerint valószínűleg nem is kard volt, inkább egy tünde levélbontó kés, ezért illett egy hobbit méreteihez. A pengéjét viszont ugyanúgy tündék készítették, ezért minden erényével rendelkezett. Éles és erős volt, könnyedén hasított bármit, és megvolt a kékes fényű ork-jelző tulajdonsága is.
Nagyon sokat köszönhetett Fullánknak Bilbó, majd később Frodó, sőt Samu is.

Markolatára felirat is került, mint az igazi kardokra:

Maegnas aen estar nin - dagnir in yngyl im - Fullánk a nevem, én vagyok a pókok mérge.



Galadhrim 

Legolas íja puzdrával és nyílvesszőkkel, amit Lothlórienben Galadrieltől kapott ajándékba.
Erősebb, hosszabb, mint amit addig használt. A Fák Népének fegyvere. Az idege tündehajból készült.







Herugrim

A Herugrim Rohan királyainak ősi kardja.
Théoden idejében már legalább ötszáz éves.









Gúthwine


A rohír Éomer kardjának a neve, amely "harci barátot" jelent.
Apjától, Éomundtól kapta.














 Ringil (A szilmarilok-ból)

A Ringil tünde kard. A pengéje hidegen csillogott, mint a jég, mint a csillagok fénye. Fingolfin nolda nagykirály forgatta Morgoth-szal szemben. Angband kapuja előtt vívott párbajuk során hétszer sebesítette meg vele, végül azonban  a Sötét Nagyúr ledöntötte,  megtörte Fingolfin nyakát a lábával. Utolsó leheletével Fingolfin megvágta Morgoth lábfejét a Ringillel, hogy a későbbi időkre sánta maradt.
A Ringil végső sorsa ismeretlen, lehet, hogy ellopták, vagy elásták, hasonló sorsa lehetett, mint a Glamdringnak és Orcristnak Valószínű, hogy sem Morgoth sem alattvalói nem használták a pengét, miután súlyos sérülést okozott Morgothnak.





Angrist  (A szilmarilok-ból)

Ezt a kést Telchar törp fegyverkovács készítette az Első korban Curufin, az ügyes kezű számára, aki Feanor ötödik fia, és a későbbi ékszerkészítő, Celebrimbor apja volt.
Amikor Curufin a testvérével Celegormmal gyalázatos módon megtámadta Berent és Lúthient, hogy elrabolják Thingol király lányát és vereséget szenvedtek, Beren elvette ezt a kést Curufintól.
A kés neve Vashasítót jelent, mert úgy vágta a fémet, mint a vajat, Beren ezzel a késsel vágott ki egy szilmarilt Morgoth vaskoronájából, s amikor a másodikkal próbálkozott, a penge megcsúszott és megsebezte Morgoth arcát.
Beren és Lúthien akkor az Angristot hátra hagyva menekült.





Aranrúth (A szilmarilok-ból)

A név jelentése "a király dühe" Thingol doriathi nagykirály kardja volt.

Az Első Korban a beleriandi csatákban használta a számtalan támadó ork ellen. Azt feltételezik, hogy ez volt az egyetlen időszak, hogy Thingol forgatta harcban a kardot. Felesége, Melian maia ereje védővonalat vont Doriath köré, amit Melian Övének neveztek. Ebből a menedékből soha nem ment harcba Morgoth ellen; csupán fenntartotta a békét földjeik felett, és megvédték a határaikat.
Thingol halála után feltételezhető, hogy Aranrúth az utódaira szállt, végül a númenori Elros király, Tar-Minyatur tulajdona, s ettől fogva númenori királyi örökség lett, amely Númenor pusztulásával végleg elveszett. 

 Grond

Morgoth fegyvere, egy hatalmas buzogány, "az Alvilág Pörölyének" is nevezik.
Fingolfin ez ellen vette fel a harcot. Lehetetlen legyőzni.

Később, a Harmadkorban a Minas Tirith elleni ostromkor egy faltörő kos is erről kapta a nevét, be is törték vele a kaput.


Belthronding


Beleg Cúthalion fekete tiszafából készült íja.
Sokáig ezzel védte Doriath határát.
Véletlen halála utána az íjat vele együtt temették el.












Anglachel, Anguriel, Gurthang


A két kardot Eol, a Sötét Tünde kovácsolta Nan Elmoth erdejében. Meteorit kőből kinyert fém volt az anyaga, amely fekete színű, mint a szurok, és rendkívüli tulajdonságokkal bírt. Ezek közül egyik, hogy könnyen alakítható volt, a másik, hogy nagyon erős acél, de a legfurcsább, hogy "személyiségük" volt.
Anglachelt Eol a rokonának, Thingolnak ajándékozta azért, mert beleegyezett, hogy Nan Elmoth erdejében éljen, a birodalom határán túl. Thingol Melian tanácsára nem használta a kardot soha, hanem a fegyvert a fegyvertárba helyezte. A maia szerint a kardba Eol saját sötétségét kovácsolta.
Ennek ellenére Beleg éppen ezt a kardot kérte Thingoltól az ereje miatt, amikor Túrin keresésére indult.
Anglachel "ikertestvérét" Angurielt Maeglin, Eol fia használta, aki elárulta az ellenségnek Gondolin titkát.
Anglachelből később Túrin kovácsoltatott új kardot Gurthang néven, ami megőrizte eredeti "személyiségét". Sötét és hideg penge volt, s nem felejtette az ártatlanul kiontott vért, és végzett használójával.



 Dramborleg (Elveszett mesék...)

Tuor csatabárdja. Tuort a Mithrim-beli szürke-tündék nevelték fel, és tanították meg a fegyverforgatásra. Bárdot és íjat használt.
Leszármazottjai útján Elros, azaz Tar-Minyatur révén a númenoriak örökségének része lett.



Nincsenek megjegyzések: